Historia ja Galleria

Menneet vuodet

John Smith Rock Festivaali on rokattu jo neljänä kesänä, vuosina 2016-2019. Vuoden 2020 ja 2021 festivaalia ei päästy järjestämään koronavirustilanteen takia. Toinen toistaan kovemmat bändit ovat vallanneet Peurungan rantalavat mahtavan yleisön tahdittamana. 

Vuonna 2019 John Smith Rock Festival äänestettiin Kaaoszinen äänestyksessä toistamiseen Suomen parhaaksi rockfestivaaliksi. Soundin lukijat äänestivät festivaalin myös parhaaksi vuoden kotimaiseksi festivaaliksi vuosina 2018 ja 2019. Iso kiitos <3

2022

Esiintyjät

DARK TRANQUILLITY
AIRBOURNE
POWERWOLF
MUSTASCH
KATATONIA
STAM1NA
BATTLE BEAST
INSOMNIUM
NORTHERN KINGS
ALCEST
TURMION KÄTILÖT
MOKOMA
SOEN
STEVE ’N’ SEAGULLS
ORBIT CULTURE
DIABLO
LOST SOCIETY
BLOODRED HOURGLASS
TO/DIE/FOR
ORDEN OGAN
WOLFHEART
ANZILLU
PSYCHEWORK
KOTITEOLLISUUS
SILENTIUM
INFECTED RAIN
RANE RAUTIAINEN & PAHA KAKSONEN
BATTLELORE
MARTTI SERVO & NAPANDER

2019

Esiintyjät

Arch Enemy
Amaranthe
Amorphis
Kamelot
Stam1na
Insomnium
Mokoma
Sólstafir
Michael Monroe
Wintersun
Turisas
69 eyes
Viikate
Jinjer
Avatar
Heat
Swallow The Sun
Gloryhammer
Kontrust
Omnium Gatherum
Bloodred Hourglass
Fear Of Domination
Cellar Darling
Arion
Ruoska
Excalion
Antony Parviainen Trio

Club Terror DJ’s
Club DJ Laura & Hyrde
Club DJ Jussi 69

Kuvat

Aftermovie

2018

Esiintyjät

Apocalyptica
Amorphis
Paradise Lost
Lacuna Coil
Mokoma
Wolfheart
Turmion Kätilöt
Ensiferum
Raised Fist
Insomnium
Stratovarius
Eluveitie
Dark Tranquillity
Cyhra
Hallatar
Beast In Black
Brother Firetribe
End Of You
Dark Sarah
Lazy Bonez
Leverage
Waltari
Verenpisara
Antony Parviainen trio feat Marco Hietala & JP Leppäluoto

Kuvat

Aftermovie

2017

Esiintyjät

D-A-D
Mustasch
Children of Bodom
Amorphis
Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus
Sonata Arctica
Delain
Therapy?
Before The Dawn
Reckless Love
Mokoma
2 Times Terror
CMX
Peer Günt
S-Tool
Dynazty
Psychework
Wolfheart
Swallow the Sun
Graham Bonnet Band
Antony Parviainen Trio Feat Marco Hietala & Tuple Salmela

Kuvat

Aftermovie

2016

Esiintyjät

Helloween
Amorphis
Amaranthe
Stratovarius
Sparzanza
Stam1na
Kotiteollisuus
Von Herzen Brothers
Maj Karma
Mokoma
Sonata Arctica
Turmion Kätilöt
Korpiklaani
Red Eleven
Lost Society
Francine
Battle Beast
To/Die/For
Antony Parviainen Trio
Disco Inferno
Hevisaurus

Kuvat

Aftermovie